Wycieczki do TOEE w Zalesiu

8 i 11 października 2013 r. uczniowie szkoły w Niekłończycy odwiedzili Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, aby uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez pracowników tego nowoczesnego ośrodka. W trakcie zajęć w terenie, mieli okazję poznać, zbierać i oglądać ciekawe okazy podczas spacerów po lesie. Niektórzy uczniowie po raz pierwszy, korzystali lunety, kompasów, lornetek, lup, szkieł powiększających. W sali ekosystemów zapoznali się z roślinnością, zwierzętami, przypomnieli o warstwowej budowie, zależnościach, zagrożeniach i ochronie lasu.
Były to bardzo ciekawe zajęcia w poszczególnych działach tematycznych: np. w laboratorium z wykorzystaniem mikroskopów optycznych i wcześniej przygotowanych preparatów do obserwacji; doświadczenia w laboratorium chemicznym; obserwacje nieba i Układu Słonecznego, w różnych porach roku, jak i pasjonujące eksperymenty meteorologiczne w sali zjawisk atmosferycznych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o zjawiskach, złudzeniach optycznych, rozszczepieniu barw. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, a przy tym doskonale się bawili i uczyli.