Wycieczka do Neubrandenburga

Międzypokoleniowa przyjaźń polsko – niemiecka       

Od  dawna odwiedzają naszą miejscowość i szkołę byli mieszkańcy Konigsfelde (Niekłończyca). Szczególną   znajomość   zawarliśmy z Panem Ginterem Schmidtem i jego kolegami z Neubrandenburga, których gościliśmy wielokrotnie. Korzystając z zaproszenia niemieckich przyjaciół, pana Gintera Schmidta, Manfreda Brauna i Wolfganga Hasse, mogliśmy zwiedzać najciekawsze miejsca , urokliwego miasta, W środę 11 września 2013 wyjechali uczniowie   klasy II  z wychowawczynią Dorotą  Robaszek –Wojtyś i panią  dyrektor Anną Górską  na całodniową wycieczkę do Neubrandenburga.

W programie było wiele atrakcji :

Zwiedzaliśmy  zabytkowy Kościół,w którym, dzięki wspaniałej akustyce, odbywają  się  festiwale muzyki poważnej jak i nowoczesne  koncerty . Oglądaliśmy  panoramę miasta z wysokiej wieży widokowej na szczycie Kościoła Koncertowego.

Byliśmy w  małym muzeum szkolnictwa,   uczestniczyliśmy   w lekcji,  jakie były prowadzone 100 lat temu .   Jak za dawnych czasów uczniowie uczyli się pisać na małych drewnianych tabliczkach, byli odpytywani z umiejętności dodawania iodejmowania, śpiewali poznane piosenki a najlepsi zostali wyróżnieni kolorowymi czapkami i wydrukowanymi w języku niemieckim, cenzurkami.

Super atrakcją była Sommerrodelnbahn, czyli „Letnia ślizgawka” , w Burg Stargard, na której wszyscy próbowaliśmy zjazdów po 750 metrowym torze saneczkowym.

Niemieccy gospodarze ugościli nas również obiadem  i podwieczorkiem. Na zakończenie były, miłe słowa o dobrosąsiedzkiej przyjaźni,  miłości do małej ojczyzny, których możemy  uczyć się od Pana Gintera, były kwiaty z serdecznymi podziękowaniami  dla naszych dobroczyńców oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników. Pani dyrektor przekazała na ręce niemieckich przyjaciół pamiątkowe  statuetki  z przesłaniem „ Najważniejsza jest przyjaźń , która nie mija z chwilą rozstania” oraz zaproszenie do Niekłończycy  na Dzień Edukacji Narodowej.