Biblioteka

Biblioteka i Czytelnia

Biblioteka udostępnia zbiory uczniom i nauczycielom w godzinach pracy szkoły oraz mieszkańcom Trzebieży w godzinach popołudniowych. Biblioteka szkolna i czytelnia są czynne codziennie, z wyjątkiem czwartku. W czwartek wykonujemy prace techniczne ( opracowanie nowości, selekcja księgozbioru, statystyka, itd.).

Godziny pracy biblioteki szkolnej i czytelni:

  • Poniedziałek 800 – 1400
  • Wtorek 800 – 1400
  • Środa 800 – 1400
  • Czwartek dzień techniczny
  • Piątek 800 – 1400
    Zajęcia czytelnicze „Popołudnie z bajką” piątek 1230 – 1400
     

Godziny pracy biblioteki środowiskowej:

 

Andrzeju , Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju!

Pod tym hasłem odbyły się w naszej bibliotece „Andrzejki z poezją i folklorem” . Przy folkowej muzyce i łakociach dzieci zapoznały się z tradycją andrzejkowego wieczoru wróżb oraz z wierszami i porzekadłami związanymi z tym staropolskim zwyczajem. Bawiliśmy się świetnie podczas wróżeniu z wosku i innych wróżbach.
Patrz zdjęcia:
Galeria Trzebież – Grudzień 2012
„Andrzejki w bibliotece 2012.12.03 r.”

„Popołudnie z bajką”

 Zajęcia czytelnicze i plastyczne „Popołudnie z bajką” odbywają się w bibliotece szkolnej, w ramach akcji ”Cała Polska czyta dzieciom” . Zachęcamy dzieci do czytania, oswajamy z biblioteką , czytamy wspólnie baśnie i wiersze, przeglądamy pięknie wydane albumy dostępne tylko w czytelni. Dzieci lubią bawić się w zgaduj –zgadula . Proponujemy dzieciom  edukacyjne strony internetowe, przeznaczone dla nich.

Podczas wspólnego czytania tłumaczymy trudne lub nieznane wyrazy i wyrażenia. Z pośród czytanych  podczas naszych spotkań wierszy Joanny Kulmowej , Doroty Gellner, Danuty Wawiłow i Ludwika Jerzego Kerna, dzieci wybrały wiersze do recytacji. Podczas kolejnych zajęć odbywały się próby recytacji. Uczestnicy listopadowego Mini-konkursu  w bibliotece zostali  nagrodzeni słodkimi niespodziankami, mianowicie: Julka Bałuch, Patrycja Poterek, Daniel Rafałowicz oraz Klaudia Kowalczyk , uczniowie klasy piątej. Dzieci wykonały  plakaty( techniką collage) .

Jeśli chcemy , by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi,  to czytajmy im.   Na zajęciach rysujemy ,malujemy farbami witrażowymi, uczymy się sztuki origami i oczywiście  czytamy . Dzieci z V klasy przychodzą do nas już  5 lat. Codziennie spotykamy się  z uczniami klas I – III SP.

Organizatorkami tych działań są Panie  EWA SŁADKIEWICZ i IZA POPAKUL.

Patrz zdjęcia:
Galeria Trzebież – Listopad 2012
„Konkurs recytatorski „Popołudnie z bajką” kl. V 2012.11.26 r.”

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

Z okazji „Dnia Pluszowego Misia” biblioteka przygotowała  wystawę okolicznościową oraz zajęcia tematyczne dla uczniów klas I – III .Przygotowując się do tego dnia uczniowie wykonali dowolną techniką portrety ulubionych niedźwiadków, które zostały wyeksponowane na holu szkoły oraz przed biblioteką. Dzieci mogły zapoznać się z zebraną w bibliotece kolekcją pluszowych misiów, które na ten dzień przybyły w wiekowej walizce ,obejrzeć książki z „Misiowej biblioteczki” oraz  bajki na komputerze związane z niedźwiadkami. Czytane były  opowiadania i wiersze o misiach. Dzieci odgadywały zagadki i  wykonywały  prace plastyczne, odbyły się konkursy z przyniesionymi z domu pluszakami. W zapamiętaniu historii pluszowego misia pomogła odegrana przez bibliotekarki mini inscenizacja. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani niedźwiedzim przysmakiem czyli pysznym miodkiem.
Patrz zdjęcia:
Galeria Trzebież – Listopad 2012
„Dzień Pluszowego Misia”  2012.11.26 r.

Wizyta przedszkolaków w bibliotece     

26 lutego przedszkolaki z grupy „0” w Trzebieży wraz ze swoimi nauczycielkami odwiedziły naszą szkolną bibliotekę. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z podstawami funkcjonowania biblioteki, jej zbiorami oraz zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. Ponadto zwróciła szczególną uwagę na reguły dotyczące postępowania z książką i na to, że ich przestrzeganie sprawia, że książkowe zbiory służą wielu pokoleniom czytelników. W związku z obchodami „roku Juliana Tuwima” dzieciom została przybliżona postać poety. W podziękowaniu milusińscy pięknie wyrecytowali wiersz „Spóźniony słowik”. Na pożegnanie wszyscy dostali kolorowe zakładki z informacjami o akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci obiecały, że teraz częściej będą odwiedzały bibliotekę. Kilkoro z nich bywało tu wcześniej  ze swoimi rodzicami, babciami bądź starszym rodzeństwem. Jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru.

Konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima w bibliotece szkolnej.

Uchwałą Sejmu VII kadencji  z 7 grudnia 2012 roku rok 2013 ogłoszony został  Rokiem Juliana Tuwima. Oficjalnie rozpoczął się dnia 6 stycznia 2013. Tego dnia sto lat temu w „Kurierze Warszawskim” ukazał  się debiutancki  wiersz poety pt.  „Prośba”. 27 grudnia 2013 roku minie 60 rocznica jego śmierci.
Nasza biblioteka również włączyła się do  rocznicowych uroczystości. 28 lutego w bibliotece odbył się konkurs recytatorski dla dzieci z klas IV- VI Szkoły Podstawowej.
Grono recytujących dzieci nie było duże , ale doborowe. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze   przygotowali się do recytacji, sprawiając wielką frajdę szanownej komisji w osobach pani  wicedyrektor, Anny  Lisowskiej i pań bibliotekarek: Ewy Sładkiewicz i Izabeli Popakul oraz sobie nawzajem. W wyniku burzliwej dyskusji  wybrano  trójkę zwycięzców, która 21 marca będzie reprezentować naszą szkołę w Konkursie Recytatorskim w Bibliotece Publicznej w Policach.

I miejsce – Słoń Trąbalski – Paulina Piotrowska kl. IV

II miejsce  – Zosia Samosia- Klaudia Kwiatkowska kl. VI

III miejsce-  O Panu Tralalińskim  – Alicja Wierzbicka kl. IV

Finaliści konkursu otrzymali ciekawe  książki a pozostali uczestnicy kubeczki z wesołymi postaciami z książek o przygodach Mikołajka.