Junakiem do Antycznej Grecji

„ JUNAKIEM DO ANTYCZNEJ GRECJI „
czyli z Muzeum Techniki i Motoryzacji do Muzeum Narodowego

W dniu 23.01.2013 r.  uczniowie klas pierwszych naszego GIMNAZJUM byli w Szczecinie, gdzie pod opieką wychowawców Pani Małgorzaty Rzaniak i Pana Jacka Andryki zwiedzili Muzeum Techniki i Motoryzacji oraz uczestniczyli w lekcji w Muzeum Narodowym.
W Muzeum Techniki i Motoryzacji znajduje się jedna z niewielu stałych ekspozycji w kraju prezentująca historyczne polskie i nie tylko samochody i motocykle. Można obejrzeć około 100 pojazdów – w tym słynnego szczecińskiego JUNAKA – w ramach następujących wystaw :
– Szczecińska motoryzacja w latach 1919 – 1944
– Szczecińska motoryzacja w latach 1956 – 1967
– Pojazdy PRL- u
– Motocykle II RP
– Jednoślady z PRL – u
– Historia szczecińskiej komunikacji
– Polskie prototypy
Gimnazjaliści mieli możliwość poprowadzić na symulatorze tramwaj z 1977 r. Po raz pierwszy w Polsce symulator jazdy został zainstalowany w oryginalnej kabinie zabytkowego tramwaju z lat 70. XX wieku. Pulpit sterowniczy i pedały zostały zespolone z komputerem. Aby poprowadzić ten tramwaj, trzeba było wykazać się takimi samymi umiejętnościami jak motorniczy sprzed kilkudziesięciu lat.
W Muzeum Narodowym pierwszoklasiści uczestniczyli w lekcji poświęconej architekturze i rzeźbie greckiej Zajęcia rozpoczęła 10 minutowa prezentacja multimedialna, przedstawiająca najważniejsze cechy sztuki starożytnej Grecji. Później pani przewodnik zaprowadziła młodzież do galerii sztuki antycznej ,w której znajdowały się kopie dzieł Polikleta, Myrona i słynnego Fidiasza np. Dyskobol, Zeus Olimpijski, Atena z Partenonu, Opowiadając o nich zwróciła uwagę na zasadnicze różnice między rzeźbą okresu archaicznego , klasycznego i hellenistycznego. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły oryginalne , pochodzące ze starożytności greckie wazy.
Lekcja była wyjątkowo interesująca. Pani przewodnik w sposób jasny i przejrzysty ukazała najważniejsze aspekty architektury i rzeźby greckiej.