Harcerze i zuchy uczą pierwszej pomocy

W dniach 18-19 marca 2013 r w Szkole Podstawowej w Niekłończycy odbyły się zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy. Wzięły w nich udział dzieci z klas O – III. Organizatorem zajęć była dh Joanna Krysztofik wraz z zuchami i harcerzami należącymi do 28 Szczepu Ognia, będącymi uczniami Naszej szkoły. Zuchy i harcerze biorąc często udział w szkoleniach odbywających się podczas harcerskich zajęć, byli w stanie podzielić się wiedzą i umiejętnościami z koleżankami i kolegami ze swojej szkoły. Dzięki szkolnej znajomości z zuchami i harcerzami, zajęcia odbywały się w bardzo miłej, koleżeńskiej atmosferze a dzieci śmiało podejmowały próby niesienia pomocy przedmedycznej.


Zajęcia obejmowały:

  • zabezpieczenie poszkodowanego na miejscu wypadku
  • sprawdzenie funkcji życiowych
  • zastosowanie pozycji bocznej ustalonej
  • reanimację
  • postępowanie w razie skaleczeń i złamań kończyn górnych i dolnych
  • postępowanie podczas krwotoku z nosa i oparzeń
  • bezpieczne sposoby przenoszenia poszkodowanego

Nad poprawnym wykonywaniem wszystkich czynności czuwali: Marcel Krysztofik kl.O, Łukasz Wlaźlak kl. II, Bartosz Murawski kl. II, Emilia Lipiec kl. IV, Michał Krysztofik kl. IV, Gracjan Pawłowicz kl. V, Miłosz Manduk kl. V. Serdeczne podziękowania.