Dzień Czekolady w naszym GIMNAZJUM

Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 12 kwietnia.
Historia czekolady liczy 3 tys. lat, choć ledwie od niespełna 200 lat jemy ją w tabliczkach i bombonierkach. Służące do wyrobu czekolady ziarna kakaowca były niegdyś środkiem płatniczym, a kawiarnie, gdzie od XVII pito czekoladę – ogniskami rozmaitych rewolucji.

Znawca tematu, dr Jacek Kurek z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, wskazał, że czekolada sprzed trzech tysięcy znana była wyłącznie w postaci napoju. – W dodatku ludy mezoamerykańskie piły ją nie na słodko, ale na ostro, np. z dużym dodatkiem chili lub innych ostrych przypraw – opowiadał.

Według historyków czekolada jest dziełem Olmeków – ludu mezoamerykańskiego, który wyginął co najmniej 400 lat przed Chrystusem. Tradycję produkcji czekolady kontynuowali potem Majowie i Aztekowie.
W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Czekolady. Samorząd Uczniowski Gimnazjum zakupił czekoladę i w dniu 12 kwietnia zawitał z poczęstunkiem pysznej czekolady do uczniów gimnazjum i pracowników szkoły. Zobacz fotki: Galeria Trzebież\Kwiecień 2013.